דבורת הדבש - Apis Mellifera 
דבורת הדבש אינה מזיקה לכן אין אנו מדבירים אותה! דבורת הדבש היא מין של דבורה חברתית המבוית אלפי שנים. הדבורים הופצו ע"י האדם לכל היבשות ומקומות שבהם מצויה הפריחה.

בתחילה רדו את דבש הדבורים בטבע אחר כך למדו לגדלם בכוורות מלאכותיות ,גם בימים אלה ניתן למצוא מקומות קינון טבעי של דבורת הדבש בדר"כ זה חלל סגור עם פתח צר כמו גזע עץ נבוב או נקיק סלע ,בחלל בונות הדבורים את החלות מדונג.
הדבורה אוספת אבקת פרחים וצוף פרחים שממנו הפועלות יוצרות את הדבש בתוך הזפק  ,הדבש משמש כמזון לבוגרים ולזחלים.
בזמן איסוף המזון מפרות הדבורים את הפרחים וכך הן משלמות את שכרם תפקיד חשוב בטבע הפריית פרחי בר ועצים מימנים שונים.

dvorim.jpg
דבורת הדבש כמטרד: 
בכל שנה בעיקר בעונת האביב אנו ב"המדביר" מקבלים פניות רבות של לקוחות על מטרדי דבורים בחצר כאשר הן מתעופפות בודדות ,אנו מסבירים ללקוחות שזה מפגע עונתי ואת דבורת הדבש לא מדבירים! אבל ישנם מקרים שאנחנו במדביר חייבים לטפל והיא תופעת הנחילים. ברצוני להביא הסבר וסיפור מיקרה על תופעת הנחלים הנודדים של דבורת הדבש.

 

 

 

סיפור מקרה:
בסוף חודש פברואר קיבלתי קריאה דחופה מלקוח מאזור השפלה על בעיית דבורים במתחם המפעל. בהגיעי נגלה לעיני מראה מופלה נחיל דבורים שהתיישב על מגוף כיבוי אש. מראה הנחיל ועננת הדבורים המזמזמות סביבו ריגש והצמית כאחד.
אני רוצה לעצור רגע את הסיפור ולתת הסבר קצר על תופעת הנחילים שביום בהיר אחד או גשום (שנה שעברה היה לנו מקרה דומה ביום גשום) נחיל דבורים שלם עוזב את הקן: dvorim2.jpg
באביב כאשר אוכלוסיית הדבורים גדלה והצפיפות בקן רבה ,זמן קצר ליפני גיחת מלכות צעירות ויריבות, המלכה הזקנה בליווי של חלק מהפועלות הנאמנות נוטשות את הקן היפה והמטופח ויחד הן יוצרות נחיל ארעי "שבדרך כלל" מתיישב על ענף עץ כאשר זה נראה כמו אשכול. המעבר הוא זמני של שעות עד ימים אחדים. מהאשכול יוצאות פועלות סיירות שמחפשות מקום משכן קבע חדש.
כאשר הסיירות מוצעות מקום קינון מתאים מתרומם הנחיל כענן ועף למשכנו החדש. ונחזור לסיפור הנחיל שישב על המגוף כיבוי אש ,התקשרתי לחבר דבוראי שמיד התגייס לעזרתי והגיע עם כל הציוד הדרוש ל"ניעור" נחיל דבורים. 

 

dvorim3.jpg
"ניעור נחיל דבורים" זה ביטוי להזזת הדבורים או במקרה שלנו העברת רוב הדבורים באופן ידני אל הכוורת שהדבוראי הביא אתו. 
אחרי חצי שעה רוב הדבורים נכנסו אל הכוורת.
הכוורת נשארה במקום עד למחרת לפנות בוקר בלילה כל הדבורים נכנסות לכוורת ולפנות בוקר הגיעה הדבוראי לאסוף את הכוורת.

"המדביר" נעזרים עם מספר דבוראים כדי להרחיק מפגעי דבורים (נחילים) מסביבת האדם כמו גני ילדים, בתי ספר ומפעלים ולא נעזרים בחומרי הדברה.