פרעושים - SIPHONAPTERA    
הפרעושים הם טפילים חיצוניים של בעלי החיים הנפוצים ביותר בעולם. בישראל ידועים עשרות מינים של פרעושים  אך פרעוש החתול הוא הנפוץ מכולם בגלל חיבתו הגדולה לחיות המחמד שלנו חתולים וכלבים, לפעמים באין ברירה/מקריות הם נטפלים גם לבני האדם כי מזון הוא מזון (ניזונים מדם).

חוץ ממטרד העקיצות הפרעושים גם מעבירי מחלות לאדם ולחיות הבית/משק ,מחלות היכולות להיות קטלניות. העקיצות נראות בעיקר על הרגליים ובקו החגורה במקבצים, התגובה לעקיצות נמשכת שבוע-שבועיים.  
גיחה כתוצאה מגירוי מכני:
תופעה מעניינת המתרחשת אצל חלק מהחרקים ומובהקת בפרעושים היא היכולת להיכנס ל"תרדמת" – במהלך התפתחות הפרעוש, בהעדר פונדקאי יש לפרעוש יכולת להיכנס לתרדמת לתקופה ארוכה (עד שנה) ומה שיעיר אותו זה גירוי מכני כמו: אור וצל, רעש, חום גוף, פליטת CO2, ורעידות. 
הדבר מסביר את התקפות הפרעושים על מי שניכנס למקום סגור שנעדרו ממנו במשך זמן רב והסתובבו בו חתולים כמו מקלט מלא פרעושים או מחסן סגור.   
הטיפול:
מאורח החיים של הפרעוש ברור שטיפול יעיל נגד פרעושים מחייב טיפול משולב בסביבה, בבית ועל בעלי החיים הפונדקאים.
טיפול ההדברה נגד פרעושים יבוצע ע"י מדביר מוסמך שמכיר את אורחות חייו של המזיק ואת תכשירי ההדברה. 
הסביבה (חצר):
מניעת כניסה של בע"ח משוטטים שאינם בני הבית בעיקר חתולים וכלבים שעלולים לשאת פרעושים (למנוע המלטת חתולים). 
ריסוס או איבוק (תלוי בתוואי השטח) בתכשירי הדברה המאושרים לשימוש נגד פרעושים בחוץ, את הטיפול כדאי לכוון לאזורים בהם יש סבירות להמצאות דרגות הפרעושים הצעירות בקרקע (אזורים מוצלים ,מרבץ חיות המחמד/משק).
חובה להשתמש בתכשירים המווסתים את גדילת החרקים (מג"ח) בטיפול נגד פרעושים.
הבית (מבנה): 
בבתי מגורים ניקוי עם שואב אבק ספות, מיטות, שטיחים וריצפה (תשומת לב רבה לאזור מרבץ בע"ח).
אוורור, הוצאה לשמש מזרונים,שטיחים ומוצרי בד שהיו באזור נגוע בפרעושים.
ריסוס שטיחים רצפה וספות בתכשירים בעלי רעילות נמוכה בשילוב עם מג"חים.
בע"ח שלנו הפונדקאים (חתולים, כלבים וכו'):
הפונדקאים שלנו מסתובבים ויכולים לקלוט פרעושים מהסביבה לכן הכרחי לבדוק ולטפל בחיות המחמד שלנו נגד פרעושים באופן שוטף בעונה מרס-נובמבר בתכשירים מתאימים (תכשירים המאושרים ע"י השירותים הווטרנים).