טיפול בטרמיטים הינו דבר הנדרש כמעט בכול בית מכיוון שהם הפכו למכת מדינה. הם המזיקים המעניינים והמאתגרים ביותר בענף ההדברה התברואתית לדעתי כיום, ממשיכים להפתיע ותמיד משאירים סביבם איזושהי ארשת של מסתוריות והרבה סימני שאלה.

טיפול בטרמיטים – מכת מדינה

טיפול בטרמיטים הינו דבר הנדרש כמעט בכול בית מכיוון שהם הפכו למכת מדינה. אין ספק כי טיפול בטרמיטים נדרש בבתים רבים בכדי להבטיח כי אלו לא יציקו לנו. אנחנו צריכים לעשות הכול בכדי להיפטר לטרמיטים מכיוון שהם פוגמים באיכות החיים שלנו והורסים רהיטים. על כן אל תמתינו ופנו למדביר איכותי שיטפל בטרמיטים שלכם.

טיפול בטרמיטים – הכיצד?

טיפול בטרמיטים נעשה באמצעות שימוש בחומרי הדברה חזקים. לא ניתן לטפל בטרמיטים ללא חומרי הדברה ואת זה אנחנו צריכים להבין. טיפול בטרמיטים הינו קשה וצריך מומחיות גדולה בכדי להבטיח כי הטרמיטים ייעלמו. לא כל מדביר יכול לטפל בטרמיטים ואתם צריכים להבין את זה ולפעול בהתאם לכך.

טיפול בטרמיטים – על יד שי בר המומחה מספר אחד

טיפול בטרמיטים זו המומחיות של שי בר. טיפול בטרמיטים על ידי שי בר נעשה באמצעות השימוש בחומרי ההדברה הטובים ביותר והוא מבטיח לכם כי אתם תקבלו את הטיפול הטוב ביותר כנגד הטרמיטים. שי בר הוא המומחה מספר אחת בארץ לטיפול בטרמיטים והוא מבטיח כי הטרמיטים לא ימשיכו להטריד אתכם לאחר העבודה של ההדברה. בואו לשי בר ולא תתחרטו לרגע בעוד הטרמיטים שנמצאים אצלכם יסבלו מכול שניה.

טיפול בטרמיטים – מה תקבלו אצל שי בר?

טיפול בטרמיטים דורש מקצועיות שאין לכל מדביר אך יש לשי בר. שי בר צבר ניסיון עתיר שנים בטיפול בטרמיטים והוא יבטיח לכם כי אתם תקבלו את הטיפול הטוב ביותר כנגד הטרמיטים. השיטות של שי בר הן מגוונות ואתם תקבלו את השירות הטוב ביותר כנגד טרמיטים וזאת הבטחה. מהרו להתקשר ולזכות בשירות אמין וטוב ללא פשרות.

המלצה: הטיפול במפגע טרמיטים דורש הכרה והבנת המבנה החברתי והביולוגי של המזיק.

המזיק העילאי

TARMIT.jpg

מהתקופה הראשונית ביותר כאשר אבותינו עזבו את המערות ועברו למבנים/סוכות ארעיים  מעץ וקש ועד היום כאשר בתינו נבנים מהחומרים המתקדמים ביותר ובהמצאות של חומרי ההדברה הטרמיטים עדיין כאן סביבנו, ההבדל בין אז להיום -  כאשר הטרמיטים תקפו את הסוכות של אבותינו, נדדו אבותינו לאזור חדש ולא נגוע, והיום אנחנו נלחמים בטרמיטים בשלל חומרים ושיטות ונשארים בבתינו.

החרק החברתי ביותר
שמות וכינוים רבים הצמידו לטרמיטים כמו "נמלים לבנות", אבל חוץ מדמיון קל לנמלים אין שום קשר בין שתי המשפחות ,אמנם הטרמיטים חיים בקן בעל אלפי פרטים כפי שעושים הנמלים אך למעשה הם קרובים יותר לתיקנים מאשר לנמלים (מבחינה אבולוציונית הטרמיטים הקדימו את הנמלים במיליוני שנים).
סדרת הטרמיטאים היא סדרת החרקים היחידה שכל 2000 המינים הכלולים בה הם חרקים חברתיים כמו הדבורים ,הנמלים והצרעות.
תפוצת הטרמיטים בעולם בעיקר באזורים חמים ולחים (טרופים).
בישראל ידועים 11-12 מינים של טרמיטים (חצי מהם ידועים כמזיקים תברואתיים).

כמה מילים על החרק החביב
לטרמיטים גלגול חסר כמו לקרוביהם התיקנים ,הטרמיטים בונים את קינהם המרשימים בקרקע או על עצים בהתאם למין (יש טרמיט קרקע ויש טרמיט עץ) הקינים בקרקע יכולים להגיע לעומק רב.  
הטרמיטים ניזונים ממוצרי עץ ונייר המכילים תאית וליגנין ובדרך יכולים לפגוע בצנרת של חשמל ומים ,לרוב אין בקיבת הטרמיטים יכולת לפרק את התאית והליגנין לכן נעזרים הטרמיטים במיקרואורגניזמים שונים החיים בקיבתם בצוותאות.
תנועת הטרמיטים מעל פני הקרקע מתבצעת בתוך מנהרות בוץ דקיקות בגלל מעטה גופם החיצוני הלבן והרך הרגיש לאור והתייבשות (חשיפתם לאור גורמת למותם).
המשפט הקודם נכון לרוב מעמדות הטרמיטים נבדלים ממנו המתרבים (המכונפים לעיתים) שצבעם חום קהה וגופם מוגן מתנאי הסביבה בגלל שהמתרבים נאלצים לצאת פעם אחת בחייהם למעוף הכלולות להזדווג (מעוף הכלולות מתרחש אצל הטרמיטים פעמיים בשנה באביב ובסתיו).
המבנה החברתי

TARMIT1.jpg

הארגון החברתי מורגש בטיפול המשותף בצאצאים ובחלוקת העבודה המופתית בקן.
התקשורת בין הטרמיטים מתבצעת בעיקר ע"י סימנים כימים וגם תקשורת קולית. 
מושבת טרמיטים בנויה מארבע קסטות (מעמדות) וממלאי התפקידים השונים בקן נבדלים זה מזה במבנה גופם בגודלם ובצבעם. 
המלכה האם והזכר: מיסדת הקן "ענקית" גודלה יכול להגיע ל 10 ס"מ "מכונה" מטילת ביצים עד עשרות אלפים ביממה ,בטנה גדולה מאוד ובדרך כלל פעילה בקן מלכה אחת וזכר אחד.
המלכה מפרישה חומר כימי (פרומון) שבעזרתו היא משעבדת ומווסטת את נתיניה הפועלים ,חיילים ומתרבים לפי צרכי המושבה .
כאשר המושבה גדולה דיה מאפשרת המלכה האם הופעת טרמיטים מסוג חדש – זכרים ונקבות מכונפים, היכולים לצאת ולהקים מושבות חדשות.               
נדיר מאוד לפגוש את המלכה היא עמוק בבטן הקן.                                  

המתרבים (נסיכים-נסיכות):

TARMIT2.jpg

רוב האנשים פוגשים את המתרבים הם יוצאים פעמים בשנה למחול כלולות מרהיב ובסיומו זוגות חדשים מקימים בית  בישראל.למתרבים גדלים כנפים(שני זוגות שוות בגודלן Isoptera) רק בשביל אירוע ייחודי זה ולאחר שמצאו את בת זוגם ישילו את הכנפיים .
בהרבה מאוד מקרים אנשים לא מיחסים חשיבות למעוף הטרמיטים כאשר הוא מתרחש בחוץ/חצר אבל כאשר המחול הוא מתוך הבית זה מלחיץ מאוד ברגע אחד מאות עד אלפים של פרטים מתעופפים לנו בסלון.

"החיילים באים":
TARMIT3.jpg

החיילים אחראים על השמירה והגנת המושבה בעיקר מנמלים, לחיילים לסתות גדולות ומפותחות המחוברות לראש גדול מוקשה וכהה יותר מראשם של הפועלים .לחיילים אין עיניים ואין איברי רבייה.
יחסם המספרי נמוך יותר ביחס לפועלים, החילים אינם עובדים ואינם מסוגלים לדאוג למזונם בשל הלסתות המאורכות שלהם ולכן מואכלים ע"י הפועלים.
לכל מושבה יש ריח אופייני לה, כאשר יש סכנת פלישה של אויבים תושבי המושבה מפרישים פרומון אזהרה המפעיל את החיילים.
שיטות ההגנה של החיילים:
הגנה פסיבית ע"י חסימת פתחי המנהרות והפעלת הלסתות, דרך נוספת היא של מלחמה כימית ע"י הפרשת חומרים כימים מפתח קטן במצח שיכול לגרום או לדחייה של פולשים או להפיכתם ללא תוקפנים. 
הפועלים:
TARMIT4.jpg

גודלם 5-8 מ"מ קטנטנים שיוצרים את הנזק האדיר לרכושנו.
הפועלים צבעם לבן צהבהב עור גופם רך לכן רגיש מאוד לאור.
הפועלים תמיד חסרי כנפיים ולרוב חסרי עיניים (בעיקר טרמיט ארצישראלי) ,איברי ההתרבות של הפועלים אינם מפותחים.     

מניעה, ניטור והדברה

• פינוי פסולת עץ ,קרטון ולוחות גבס מחצר המבנה ,מהמקלט וממחסנים באזורים מועדים .  
• לחות גבוהה וטחב זו היא סביבת התפתחות הטרמיטים לכן סביב יסודות של מבנים,       מקלטים וחדרים רטובים (שירותים ,מטבחים וחדרי דודים) יש לשמור על סביבה יבשה ומאווררת .
• הרחקה / הגבהה של מרכיבים העשויים מעץ מפני הקרקע .
• במבנים ישנים יש לסגור סדקים ,חורים ומעברים לא רצויים למניעת כניסה של טרמיטים ומזיקים.
• מחסומים פיזיים של פח וגומי שחוצצים בין הרהיטים והבתים לבין אזורי חדירה אפשריים .
טיפול בתים בהקמה

• חול המובא לאתר הבניה צריך להיבדק לפני הפיזור .
• טיפול בחול במהלך הבניה לפני הריצוף או מציאת תחליפים לחול כמו סומסום .
• במקום עבודות נגרות בשלבי הבניה כדאי לשקול עבודות מסגרות (מטבחים ,משקופים וניתן לוותר על הפרקטים) באזורים הידועים לשמצה .
מניעה, ניטור(איתור) והדברה
דרך האיתור והניטור מתחלקת לשתיים הפסיבית ו האקטיבית .
הפסיבית :הטרמיטים הם הפעילים ואנחנו הפסיביים(אנו מגלים את פעולתם/נזקיהם/שארית):
• פגישה פיזית ,מעוף כלולות אצלנו בסלון תופעה לא נעימה (בלשון המעטה) .
• שטיח כנפיים ,כאשר התרחש מעוף כלולות בביתנו ואנו לא בבית שטיח של כנפיים זה מה שנראה כאשר נחזור הביתה . 
• פירורים ,בתחתית של אזור פעיל (ריצפה,תחתית ארון)נראה פירורים של בוץ קטנטנים בצבע חום בהיר-חום קהה(תלוי  במין). 
• תעלות בוץ ,סימן מובהק לפעילות טרמיטים (בתמונה משקוף דלת אמבטיה) .
• נזקים ברכוש ,ארונות,משקופים,רהיטים,גבס ותשתיות .
האקטיבית :פעולות יזומות שלנו לאיתור טרמיטים שיטות חדשות שנכנסו בשנים האחרונות :
• מכשירים לאיתור טרמיטים(ע"י איתור ריכוזים גבוהים של   . (CO2
• הטמנת פיתיונות בקרקע סביב למבנה וניטורם באופן קבוע .
• התקנת אמצעים שקופים המוטמנים בקרקע או בעץ המנצלים את חולשת הטרמיטים לחשיפה לאור/שמש וע"י כך לאתרם.
  
מניעה ,ניטור והדברהTARMIT5.jpgטיפול הדברה בטרמיטים מצריך הכרה והבנת המבנה החברתי של הטרמיט ושיתוף פעולה מלא מצד מזמין הטיפול.
כאשר אנו מגלים סימני נגיעות של טרמיטים בביתנו סביר להניח שזה רק קצה קרחון הבעיה כולה, בגלל שרוב פעילות הטרמיטים סמויה ושקטה במיוחד כאשר הקן עצמו יכול להיות במרחק של עשרות מטרים מהמבנה הנגוע .
 טיפול הדברה ומניעת טרמיטים דורש מחשבה ,ראייה מלאה/שלמה ובדיקה יסודית לכל אזור המבנה המטופל.
רמת הנגיעות ואופן הטיפול כלל אינה חשובה נגיעות קשה כקלה הטיפול שווה מקיף ויסודי:

 

 

הטיפול:TARMIT6.jpg• תרום בניה – הגמעת הקרקע בשלבים הראשונים ביותר של הבניה (סביב היסודות) ויצירת שכבת חציצה בין הבית לקרקע טיפול זה יעיל ביותר בגלל שארתיות החומר המוטמן בקרקע ולא חשוף לשינויי הסביבה (שמש ,גשם וכ"ו).  
• כאשר מתגלה נגיעות בבית/דירה המטרה המידית היא להגן על רכושנו ע"י יצירת "חגורת הגנה" של חומר סביב המבנה שתמנע את אפשרות כניסה ויציאה של טרמיטים והובלת המזון לקן .חגורת ההגנה במבנה קרקע מתבצעת ע"י יצירת תעלה(אם אפשר)סביב המבנה בעומק של 40 ס"מ וברוחב של 20 ס"מ והחדרת כמויות גדולות של חומר. 

חלקים מרוצפים פנים וחוץ אנו קודחים במרחק קטן מהקירות ויוצרים שרשרת של קידוחים כל 30-50 ס"מ ובעומק מיירבי ומחדירים חומר בלחצים גבוהים לקידוחים ,קוטר הקידוחים 10-75 מ"מ בהתאם למיקום. TARMIT7.jpgלהצלחה מירבית רצוי לאטום את הקדחים לאחר הטיפול. בארונות, משקופים ורהיטים נגועים אנו מחדירים חומר הדברה ולעיתים נעזרים בקידוחים קלים כדי להגיע לתעלות המעבר של הטרמיטים (תעלות הבוץ). 

 

חומרי ההדברה ש "המדביר" עובדים איתם להדברת טרמיטים מאושרים ע"י המשרד להגנת הסביבה.

סרטון "מעניין" בנושא מלכת הטרמיטים (לא לבעלי קיבה רגישה)